Home Dijital Gazete Rusya’nın Ukrayna işgali başladı

Rusya’nın Ukrayna işgali başladı

by hukuknews

Geçtiğimiz hafta fazlasıyla hissedilen Rusya – Ukrayna gerilimi bu hafta etkisini daha da artırdı. Her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Putin ‘savaş istemediğini ve batılı ülkelerle görüşmelerin devam edeceğini’ söylese de önce Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki bir köye ateş açtı. Macron – Putin görüşmesinin ılımlı geçmesinin ardından ise Putin, Donetks ve Lugansk’ı tanıdığına dair kararnameyi imzaladı. Çeşitli ülkelerden kınama mesajları gelmesi sonrası Rusya’ya yaptırımlar başladı. Rusya ise Ukrayna’ya askeri operasyon başlattı. Başta ABD Başkanı Biden olmak üzere bir çok ülke Rusya’ya yaptırımları sertleştireceğini açıkladı. Askeri operasyonun başlaması ile birlikte piyasalar adeta kırmızıya büründü.

Rusya’ya Gelen Yaptırımlar Hayal Kırıklığı Yarattı

Putin’in Donetsk ve Lugansk’ı tanımasının ardından ülkelerden Rusya’ya yaptırımlar gelmişti. Ancak bu yaptırımlar beklentiler kadar yüksek olmamıştı. Askeri operasyon sonrası ise yaptırımların sertleştireceği açıklanmıştı. Yaptırımlar ağırlaşmasına rağmen Biden Rusya’yı SWIFT küresel interbank ödeme sistemi dışına çıkarmama kararı aldıklarını söyledi. Açıklama, bankacılık sisteminin bozulmayacak olması olarak algılanıp piyasaları rahatlatsa da, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ‘Yaptırımların yetersiz’ olduğunu ve ‘Yeni yaptırımların Rusya’yı ikna etmediğini’ söyledi.

Güvenli Limanlara Geçiş Hızlandı

Risk iştahının düşmesi ve jeopolitik gerginliğin artarak devam etmesi ile riskli varlıklardan çıkış hızlanıp, güvenli limanlara geçiş artarak devam etti. Uzun süre 1.785 – 1.835 arasında yön arayışı içerisinde olan ons altın, risk algısıyla 1.950’yi test etti. Brent tarafında da benzer bir durum yaşandı. 2021 yılında ortalama 70 dolar olan brent petrol fiyatlamaları Rusya – Ukrayna arasındaki gerginlikle 100 doların üstüne çıktı. Kaba bir hesapla enerji fiyatlarında her %10’luk artış, Türkiye’nin enerji faturasını 5 milyar dolar artırıyor. Mevcut fiyatların kalıcı olması halinde %20, yani 10 milyar dolarlık bir artış gerçekleşebilir. Bu hafta küresel piyasalar Rusya – Ukrayna gelişmelerini ve ABD Tarım Dışı İstihdam verilerini takip edecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment