Home Dijital Gazete Piyasaların yönü

Piyasaların yönü

by hukuknews

BIST100… Global enflasyonist baskılar ve Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyon gölgesinde haftaya hafif düşüş ile başladı. Enflasyonist baskıların gölgesinde geçen haftalarda hükümet yeni ekonomik destek paketini açıklamıştı. Özellikle temel gıda maddelerinde yapılan %7’lik kdv indiriminin enflasyona olumlu etkide bulunacağı beklentisi Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon oranına yansıması beklenmektedir.

 

 

USDTRY… Güne 13.83 TL seviyelerinde başlayan kur, Rusya Ukrayna savaşı gölgesinde haftayı karışık seyir ile devam ettirmektedir. ABD enflasyonunun 40 yılın zirvesini görmesi FED tarafındaki faiz artırım baskılarını artırmaktadır JP Morgan’nın beklentisi 9 faiz artışı yönündedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Geçen haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıkladığı ekonomik destek paketi enflasyonist baskı açısından olumlu etki yapması beklenmektedir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre devam etmektedir. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite ay boyunca yatay seyrini koruyarak sabah saatlerinde 15.48 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Rusya’nın Ukrayna girmesi üzerine AB’nin Rusya’ya çeşitli yaptırımları oldu. Rusya askeri yönetim kademesindeki bazı yönetici ve 2-3 Rus bankasına yaptırım kararı almışlardı. Geçen hafta Rusya’nın saldırılarına devam etmesi üzerine ABD-AB tarafında daha ağır yaptırımların yapılmasına karar verildi. Bazı AB ülkelerinden ise Ukrayna’ya silah ve mühimmat yardımı yapılacağı belirtildi.

 

 

XAUUSD… FED’in faiz artırım beklentilerinden ziyade jeopolitik riskler altını yukarı yönlü etkilemektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan Euro bölgesi, ABD enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna’ya top yekün girmesi jeopolitik risk olarak altını güçlendirmektedir. Rusya yönetimi Ukrayna’da bulunan bağımsız iki bölgeyi tanıma kararı almıştı. Buna uluslararası tepkiler gecikmemişti ve akabinde ABD ve AB tarafından yaptırım kararları alınmıştı. Buna Rusya’nın girişi ile ABD-AB tarafından ek yaptırımlar konusunda anlaşıldı. En son tansiyonu yükselten hamle Rusya’nın herhangi bir nükleer gücünü kullanıp kullanmayacağı konsunda olmuştur.

 

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 845 TL seviyelerini görmektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda yapılan OPEC+ toplantısından şaşırtan bir karar çıkmamıştı. Ancak AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. Brent petrol jeopolitik risklerin gölgesinde 100 doları tekrardan test etmektedir.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler, Omicron varyantı ve arz kaynaklı son 40 yılın en yüksek enflasyonunu görmesi risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Buna FED’in erken sıkılaştırması satış baskısını arttırmaktadır. En son Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi diğer global endeksler ile beraber endeksi aşağı yönlü hareketini güçlendirmiştir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment