Home Dijital Gazete Piyasalara analitik bakış

Piyasalara analitik bakış

by hukuknews

Dün Ne Oldu…

Haftanın üçüncü işlem gününe BİST100 Endeksi, piyasa beklentileri kadar sert olmayan Rusya yaptırımlarının etkisiyle, alıcılı başladı. Endeks gün içerisinde 2.043,39 seviyesine kadar yükselirken, gün sonunda kapanışa doğru gelen satışların etkisiyle %0,07 azalarak 2.016,03 puandan günü tamamladı. Küresel piyasalar ise sınırlı yaptırımların etkileriyle yükselişe geçerken kapanışta İngiltere hariç eksi kapattı. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 39 baz puan artarak %21,45 ve 10 yıllık tahvil faizi 32 baz puan artarak  %22,42 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL 13,70-13,87 ve Euro/TL 15,52-15,75 aralığında hareket etti. Türkiye’nin dolar bazlı 5 yıl vadeli CDS oranı 549 seviyesinden işlem gördü.

 

Euro Bölgesi’nde Ocak ayı enflasyonu %5,1 gerçekleşti. Dünyada artan enerji, emtia ve gıda fiyatları enflasyonu yükseltirken pandemi karantinasının ardından üretime karşın arzın zayıf olması ve yükselen fiyatların tedarikleri de zorlaştırması enflasyondaki yükselişi etkiledi.

 

Putin, Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya ve Ukraynalılara yardım sağlamaya devam edeceklerini ve Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayacaklarını ifade etti. ABD Başkanı Joe Biden, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir.” değerlendirmesinde bulundu. Ukrayna tarafı ise Rusya’nın Ukrayna’nın barışçıl kentlerini de vurduğunu, bunun geniş çaplı bir işgal olduğunu ifade etti.

 

AB Konseyi, üye ülkelerin Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya karşı hazırlanan yeni yaptırım paketini onayladıklarını açıkladı. Karara göre Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın 351 üyesine kısıtlayıcı tedbir uygulanacak. Ayrıca, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını istikrarsızlığa uğratan veya tehdit eden, Donetsk ve Luhansk’taki yasa dışı kararları alan hükümet üyeleri, Rus operasyonlarını mali olarak destekleyen veya bunlarda fayda sağlayan bankalar, iş insanları ve oligarklar ile dezenformasyon kampanyaları yürüten toplam 27 yüksek profilli kişi ve kuruluş yaptırıma tabi olacak. Bu kişilere seyahat yasağı getirilecek. Kişi ve kurumların mal varlıkları dondurulacak ve bunlara fon sağlanması yasaklanacak. Donetsk ve Luhansk’ın Ukrayna hükümeti kontrolü dışındaki bölgeleriyle ekonomik ilişkiler de kısıtlanacak. Ayrılıkçı bölgelerden mallara ithalat yasağı uygulanacak. Belirli ekonomik sektörlere yönelik ticaret ve yatırımlar sınırlandırılacak. Turizm hizmetlerinin sağlanması yasaklanacak. Çeşitli ürün ve teknolojilere ihracat yasağı getirilecek. Rusya’ya karşı finansal kısıtlamalar da yürürlüğe konacak. Rusya Federasyonu, hükümeti ve Merkez Bankasına finans sağlamak yasaklanacak. Rus devleti ve hükümetinin AB sermaye ve finans piyasalarına ve hizmetlerine erişimi kısıtlanacak. AB ayrıca, ihtiyaç halinde daha geniş kapsamlı siyasi ve ekonomik yaptırımları hızla uygulamaya koyacağını ifade etti.

 

Emtia fiyatları son dönemde Ukrayna – Rusya geriliminin arza zarar vereceği endişelerinden dolayı yükseliyor. Vadeli piyasaların yüksek karlılık sunmasında dolayı emtia fonlarına uzun yılların en yüksek girişi gerçekleşiyor. Alüminyumdan petrol ve tahıl gibi ürünlerde stokların azalması, fiyatların rekor seviyelere çıkmasına ve bugünkü fiyatların vadeli piyasalardan daha yüksek olmasına (backwardation) sebep oluyor. Bu durum, yatırımcıların spot piyasada satışa geçip düşük fiyatlı vadeli kontratlarda alım yapmasına yönlendiriyor.

 

Bugün Ne Bekliyoruz…

Yeni güne başlarken Asya hisse senetleri Rusya’nın Donbass’a askeri operasyon başlatması ile geriledi. ABD Dow Jones vadeli endeksi, %2,12 ekside. Dolar/TL 13,89 ve Euro/TL 15,67 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksi 96,61 seviyesinde bulunurken Euro/Dolar paritesi 1,1236 seviyesinde. Brent tipi petrolün varili 99,03 dolardan, altının onsu 1.942,05 dolardan ve gramı ise 868 liradan alıcı buluyor.

 

Bugün yurt içinde TCMB,17 Şubat tarihli PPK toplantı özetini yayınlayacak, yurt dışında ise ABD’de GSYH, İşsizlik Başvuruları, Yeni Konut Satışları ve DoE Petrol Stokları(Varil) verileri  takip edilecek.

 

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

7,43x olan BİST100 cari F/K çarpanı 8,7x olan 5 yıllık ortalamasına göre %14,6 iskontolu. Türkiye özelinde 2018 ve 2019 yılında artan piyasa volatilitesinin azalmasıyla Borsa İstanbul son dönemde önemli bir ralli yaparak rekor tazelemesine rağmen koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki hareketler nedeniyle uluslararası endekslere paralel şekilde 2017 yılından beri en düşük seviyelerini de gördü. Mevcut çarpandaki primle beraber önümüzdeki dönem için belirsizliklerin artıyor olması BİST için aşağı yönlü riskleri artırabilir.

 

Ocak ayında %11,10 artan TÜFE’nin Şubat 2022 tarihli TCMB piyasa katılımcıları anketine göre; Şubat ayında %4,22, Mart ayında %2,812022 yılı sonunda %34,06 ve 12 ay sonrasında %24,83 artması beklenmektedir. Yine aynı ankette Dolar/TL’nin 2022 sonunda 16,0412 ay sonrasında ise 16,62 olması öngörülmektedir. Cari dengenin 2022 sonunda 9,5 milyar dolar, 2023 yılında ise 11,8 milyar dolar açık vermesi beklenmektedir. GSYH büyümesinin 2022 ve 2023’de sırasıyla %3,7 ve %4,2 olacağı öngörülmektedir. TCMB haftalık repo faizinin cari ay sonunda %14,00, 3 ay sonrasında %14,00 ve 12 ay sonrasında ise %15,19 olması beklenmektedir.

 

Şirket Haberleri

Türk Hava Yolları & Pegasus  (THYAO&PGSUS; Haberin etkisi; Negatif)

Ukrayna hava sahasının kapatılmasını nedeniyle bugünkü tüm Ukrayna seferlerinin iptal edildiği açıklandı.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/5376/piyasalara-analitik-bakis-24.02.2022.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment