Home Dijital Gazete Olimpiyat meşalesi söndü, birlik ve barış meşalesi yanıyor

Olimpiyat meşalesi söndü, birlik ve barış meşalesi yanıyor

by hukuknews

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, dün sona eren Beijing Kış Olimpiyatları’nın, Çin ve Olimpiyat davası için, aynı zamanda bütün dünya için bir başarı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kış Olimpiyatları’nın sona ermesiyle ilgili sorulara yanıt veren sözcü Wang Wenbin, 6 yılı aşkın hazırlık ve 16 gün süren heyecan verici yarışmaların ardından, Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarıyla sonuçlandığını, bunun Çin için bir başarı, Olimpiyat davası için bir başarı ve dünya için bir başarı olduğunu söyledi.

Sözcü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin sözünü yerine getirdi ve dünyaya sade, güvenli ve harika bir Olimpiyat Oyunları sundu. Yeşil, paylaşımcı, dışa açık ve temiz Olimpiyat ev sahipliği kavramı, Beijing Kış Olimpiyatları’nın tüm sürecinde görülebilir. Beijing, iki olimpiyat düzenleyen ilk şehir olarak tarihe geçti. Profesyonel ve adil rekabet ortamı dünyada derin bir izlenim bıraktı. Güçlü ve etkili salgın önleme tedbirleri, gelecekte uluslararası büyük etkinliklerin düzenlenmesi için başarılı bir örnek sağlamıştır. Yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir Olimpiyat modeli de zengin bir miras bırakmıştır.”

Olimpiyat ruhunun Beijing Kış Olimpiyatları’nda desteklendiğini söyleyen Wang Wenbin, “91 ülke ve bölgeden 3 bine yakın buz ve kar sporcusu çok çalıştı, sınırlarını zorladı, kendilerini aştı. İki dünya rekoru ve 17 Kış Olimpiyat rekoru kırıldı ve daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü ve hep birlikte sloganı mükemmel bir şekilde hayata geçirildi. Beijing Kış Olimpiyatları, en fazla etkinlik düzenlenen, en çok altın madalya dağıtılan ve tarihteki en yüksek reyting oranına ulaşan Kış Olimpiyatları olarak tarihe geçti ve yeni bir küresel kış sporları çağı başlattı. Beijing Kış Olimpiyatları, salgının soğuk kışında tüm ülkelerin insanlarına sadece sıcaklık ve umut getirmekle kalmadı, aynı zamanda çalkantılı dünyaya barış ve birliğin gücünü de enjekte etti. Çeşitli ülkelerden sporcular birbirlerine saygı duydu, birbirlerini teşvik etti. Bu iç açıcı sahneler insanlara birliğin gücünün ayrışmanın gücünden daha etkili olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Wang Wenbin, Beijing Kış Olimpiyatları ana meşalesinin sönmesine rağmen, oyunların dünyaya bir bahar neşesi bıraktığını söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment