Home Dijital Gazete Nazlıaka:”Nakit akışı durdu, borcu borçla kapatıyoruz”

Nazlıaka:”Nakit akışı durdu, borcu borçla kapatıyoruz”

by hukuknews

Akyurt ve Pursaklar’da temaslarda bulunan CHP Kadın Kolları’nın yeni rotasında 2018 genel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın yüzde 67.6 oy aldığı Evren ve yüzde 61.4 oy aldığı Şereflikoçhisar vardı. Evren ve Şereflikoçhisarlılar hayat pahalılığına ilişkin sıkıntılarını anlatırken, özellikle kadınlar ADS’nin hayatları için can suyu olacağını söyledi. 

Nazlıaka, CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Ankara İl Başkan Yardımcısı Aysun Palalı Köktaş, CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Armağan Akyüz, CHP Ankara İl Yönetimi ve Ankara İl Kadın Kolları’ndan oluşan heyet ile ilk olarak Şereflikoçhisar ilçesini ziyaret etti. 

Heyet, Şereflikoçhisar İlçe Başkanlığı’nda İlçe Başkanı Mustafa Alıcı, İlçe Kadın Kolu Başkanı Meryem Zorlu ve partililer tarafından coşkuyla karşılandı. İlçe binasında yapılan toplantıda konuşan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Türkiye’nin uzun süredir içinde bulunduğu olumsuz koşullardan toplumun tüm kesimleri en ağır şekilde etkileniyor. Genel Başkanımız, Parti Meclisi Üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımız ülkeyi karış karış dolaşarak halkla buluşuyor. CHP’nin ilk seçimlerden sonra iktidara geldiğinde, bu sorunları nasıl çözeceğini anlatıyor. Umutsuzluğa kapılmak yok, aydınlık günler çok yakın” dedi. 

EKONOMİK OLARAK NEFES ALACAĞIMIZ GÜNLER YAKIN

ADS’nin detaylarını anlatan Nazlıaka ise, “Yurttaşlarımız temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale getirildi. Elektrik ve doğalgaz faturaları, yılbaşında asgari ücrete ve emekli maaşlarına yapılan artışları anında eritti. Elektrik faturasını ödeyemeyen esnafımız, karanlığa mahkûm edildi. 21. yüzyılda bir yurttaşımız donarak öldü. AKP uzaya gitmekten bahsediyor, Isparta’da elektrik kesintisi oldu, Bakanlar 4 günde oraya bile gidemedi. Aile Destekleri Sigortası ile asgari ücretin altında geliri olan hanelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunacağız. Bu yardımlar kadının hesabına yatacak. Yani kadın tıpkı bir işçi gibi, bir memur gibi ay sonunda hesabından parayı çekecek, ihtiyaçlarına göre harcama yapacak. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Biz AKP gibi yoksulluğu yöneten değil, bitiren olacağız. Tarkan’ın söylediği gibi geççek geççek. Umutsuzluğa kapılmayın, ilk seçimlerden sonra herkesin rahat nefes aldığı bir düzen kuracağız” diye konuştu. 

NAFAKA HAKKININ GASPINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Nazlıaka, Ankara İl Kadın Kollarından oluşan bir heyetle nafaka mağduru kadınlarla buluştu. Altı yaşında çocuğu olan ve bağlanan 500 TL nafakanın ödenmesi için mücadele eden bir kadın ile üç çocuk annesi bir kadının 1350 TL ile yaşadığı ekonomik zorlukları dinledi. 

N.Ö isimli kadın, işsiz olduğunu, çocuğuna 500 TL nafaka bağlandığını, bu rakamın üç aydır ödenmediğini anlattı. 900 TL kirası olduğunu söyleyen N.Ö, ailesinin yardımları ve cenaze yıkama işlerine giderek geçinmeye çalıştığını gözyaşları içerisinde anlattı. Nazlıaka, nafaka mağduriyeti yaşayan kadına hukuki destek sunacaklarını ifade etti. 

M.Y ise 19, 15 ve 7 yaşında üç çocuğu olduğunu, bağlanan 1350 TL ile geçinemediklerini söyledi. M.Y temizlik, hasta bakıcılığı gibi işler yapmadığı sürece aldığı nafakanın çocukların eğitim giderini dahi karşılayamadığını söyledi. 

Nazlıaka, “Çiftler boşanabilir ama çocuk ortak sorumluluktur. Kadını ve çocuğu yoksulluğa iten bu düzeni kabul etmiyoruz. En temel hak olan nafaka hakkının gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi. Partiye yeni katılan üyelerin rozetleri takıldıktan ve mahalle mahalle ADS broşürleri dağıtıldıktan sonra ilçeden ayrılındı. 

ADS CAN SUYU OLACAK

Heyet daha sonra Evren ilçesine geçti, orada İlçe Başkanı Doğan Erdoğan, İlçe Kadın Kolu Başkanı Aysel Alpaslan ve partililer tarafından karşılandı. İlçe binasında yapılan toplantıda kadınlar, Nazlıaka’nın ADS hakkında anlattıklarını dinledi. Söz alan kadınlar, ADS’nin kendileri için can suyu olacağını belirtti. Bir yurttaş, “Kasap tezgahları da olmasa et göremeyeceğiz! Elektriğe, doğalgaza, kiralara gelen zamdan sadece biz mi etkileniyoruz? Hepimiz aynı ülkede yaşamıyor muyuz? Bir daha asla AKP’ye oy moy yok!” dedi. 

Bir başka yurttaş ise nakit para akışının tamamen durduğundan dem vurarak, borcu borçla kapattıklarını, kredi kartı ile geçinmeye çalıştıklarını anlattı. Yurttaşlar bir karttan alıp, diğer karta ödeme yaptıklarını, kredi kartı olmasa market alışverişine dahi çıkamayacaklarını söyledi. 

Heyet partiye yeni katılan üyelere ev ziyareti yaparak ilçeden ayrıldı.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment