Home Dijital Gazete Jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam ediliyor

Jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam ediliyor

by hukuknews

Piyasa Gündemi

Jeopolitik gelişmelerin risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olduğu bir haftayı geride bırakırken, bir süre daha bu konudaki gelişmeler piyasaların takibinde yer alacaktır. Cuma günü ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının bu hafta içerisinde görüşecekleri haberi piyasalardaki endişeleri bir miktar yatıştırırken, ABD Başkanı Biden’ın Putin’le görüşmeyi kabul ettiğine yönelik hafta sonundaki açıklama da diplomatik girişimlerin devam ettiğinin bir göstergesi olarak yorumlandı. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Almanya – ÜFE Önem: Orta 
•    12:00 Euro Bölgesi – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Jeopolitik endişelerle hisse piyasalarında satış baskısı artış kaydederken, yeni haftada haber akışlarının etkisiyle endişelerin bir miktar yatıştığı ve piyasalarda toparlanma çabasının etkili olduğu görülüyor. BIST-100 Endeksi cuma gününü kapanışa doğru gelen alımlarla %1,12’lik yükselişle 2.032,44 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, bugün ABD borsaları tatil nedeniyle kapalı olacaktır. ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,64 – 13,66 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 13,60’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Geçen hafta jeopolitik gelişmelerin fiyatlamalar üzerinde belirleyici olduğu takip edilirken, bu husustaki son haber akışları endişelerin bir miktar yatışmasına katkı sağladı. Yeni haftada da jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecektir. BIST-100 Endeksi cuma günü yurt dışı piyasalara kıyasla pozitif bir ayrışma kaydederken, yeni haftada yukarı yönlü hareketlerin devamında 2.050 – 2.067 aralığı kısa vadede ilk güçlü direnç bölgesidir. 2.067 üzerinde alımların güç kazanacağı endekste 2.100 ve 2.150 seviyeleri hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 2.025 civarı ile 2.000 puan seviyesi kısa vadeli önemli destek noktalarıdır. Kabaca 22 ve 50 günlük hareketli ortalamaların bulunduğu 2.000 seviyesi altına sarkmalarda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment