İnsan haklarını ihlal eden zorunlu dönüşüm uluslararası bir sorun oluyor

Seminerde özellikle Kore'de meydana gelen zorunlu dönüşüm gibi insan hakları karşıtı durumlar bağlamında, çoğunluk grupları tarafından hedeflenen azınlıkların haklarının korunması

Seminerde özellikle Kore'de meydana gelen zorunlu dönüşüm gibi insan hakları karşıtı durumlar bağlamında, çoğunluk grupları tarafından hedeflenen azınlıkların haklarının korunması konularında fikir alışverişi yapıldı. “Yeniden Programlama” olarak da bilinen zorunlu dönüşüm, inançlarını terk etmeye zorlamak için “kültü” olarak adlandırılan dini grup üyelerini kaçırıp alıkoyarak insan hakları ihlallerine neden olan sosyal bir konudur. Yasal uzmanlar, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri dahil olmak üzere 80'den fazla katılımcı, zorunlu dönüşümün mevcut durumunu gözden geçirdi ve uluslararası toplumun normuna giren inanç özgürlüğünü ve insan haklarını savunmak için çözüm yollarını tartıştı.

CESNUR Genel Müdürü ve aynı zamanda İtalyan sosyolog, Massimo Introvigne, "Mağdurları zorla dönüşümden anımsatan protestolar, 2019 yılında din özgürlüğü ihlali de dahil olmak üzere 2019 ABD Dışişleri Bakanlığı Din Özgürlüğü Raporunda belirtildi. Ancak, ölümlerinden sonra bile yeni zorla dönüşüm vakaları vardı” diye eleştiride bulundu.

Böyle bir olguyu çözmek için çok boyutlu bir stratejiye ihtiyaç olduğunu belirten HRWF Kurucusu ve Müdürü Willy Fautré, “BM'de ve din ve inanç özgürlüğünü savunan organlarda savunuculuk geliştirirken insanları kaçırma ve hapsetme eyleminde bulunanların araştırılması gerekmektedir” dedi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae’ye CAP-LC ve HRWF’nin de dahil olduğu 15 uluslararası STK tarafından imzalanan açık bir mektupta zorla dönüştürme programlarının durdurmasını ve sorumluların yargılanması istendi. Güney Kore’ye Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ndeki misyonu hatırlatılarak insan haklarını tehdit eden zorla dönüşüm konusuna yanıt vermeye çağrıldı.

Hibya Haber Ajansı

Okunma