Hitler’in bile kapatamadığı 159 yıllık gazeteyi Koronavirüs devirdi

Vatikan’ın L’Osservatore Romano gazetesi, #koronavirüs yüzünden 25 Mart’tan itibaren yayınına ara veriyor. Salgın bitene kadar da basılmayacak.

1861 yılından beri yayın hayatına devam eden Vatikan’ın L’ Osservatore Romana gazetesi Koronavirüs (KOVİD-19) sebebiyle geçici bir süre yayın hayatına ara verdi.

İkinci Dünya savaşında İtalyan Faşizimine karşı gelen nadir gazetelerden biri olan Vatikan’ın L’ Osservatore Romano gazetesi Pazartesi günü kapılarını geçici bir süre kapattı. 
1938’de İtalya ve Almanya’nın ırkçı politikalarını eleştiren “Irk Manifestosu” adlı makalesi sebebiyle Nazi Almanyası’nın Propaganda Başkanı Joseph Goebbels gazetenin bizzat kapatılmasını istemişti.
 Papa’nın medya kolu olarak nitelendirilen L’ Osservatore Romana’nın kapılarını Faşizm bile kapatamamıştı. 

Çin’in Wuhan kentinde şehirinde ortaya çıkan ve en sert İtalya’yı vuran Koronavirüs, ülkede 6,077 ölüme sebep oldu. 63,927 İtalyan vatandaşı aktif vaka olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfüllah Göktaş, L’ Osservatore Romana’nın kapılarını kapaması hakkında şunları söyledi;
“Vatikan’ın L’Osservatore Romano gazetesi, #koronavirüs yüzünden 25 Mart’tan itibaren yayınına ara veriyor. Salgın bitene kadar da basılmayacak. 1861’den bu yana -Hitler’e de direnerek- her gün basılmış olan gazete, #Covid19 riski karşısında ihtiyaten basımını durdurmayı yeğledi.”


Hibya Haber Ajansı

6.2b
Okunma