Home Dijital Gazete Günün gelişmeleri

Günün gelişmeleri

by hukuknews

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde TCMB faizleri %14.00 seviyesinde beklenildiği gibi sabit bıraktı.  Ancak enflasyon-faiz arasındaki fark açıldıkça önümüzdeki dönemde dolar ve kurlarda yukarı yönlü baskı artacaktır. Kısa vadede özellikle şirketlerin Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) geçiş yapması kurda bir süre daha yatay hareketlerin görülmesine neden olabilir. Ancak Mart ayında Fed’in tahvil alım programının bitirmesi ve faiz artırımına başlamasının ardından dolar endeksinde yükseliş beklentimizi sürdürüyoruz. Çünkü her ne kadar ABD  yıllık tahvil faizlerinde artış görsekte dolar tarafında bu henüz fiyatlanmadı. Yılbaşından  bu yana  Türk Lirası, Dolar’a karşı % 1 değer kaybetmişken Breziya Reali ve Güney Afrika Randı, Dolar’a karşı % 7 değer kazanmışlar. Aslında KKM etkisine rağmen önümüzdeki günlerde reel faiz getirisinin enflasyonun artmasıyla % – 23.3 seviyesinin altına inecek olması Türk Lirası’nı daha da kırılganlaştırmakta. Enflasyon-faiz makası kapanana kadar dolarda kimse düşüş beklemesin. Yatay eğilim bir süre daha devam edebilir çünkü KKM ile gelen dövizin brüt rezervleri artırmadığını görüyoruz. İleride şirketlerin tekrar döviz talebini artması halinde ve küresel piyasalarda dolar endeksinin tekrar artması halinde kurlarda da yeni sıçramalar gelebilir. Dün açıklanan verilerde TCMB’nin brüt rezervleri 114.8 milyar dolar olurken net rezervler 15.8 milyar dolar swap yükümlülüklerini dışarda bırakıldığında – 48.1 milyar dolara geriledi. 20 Aralık’ta KKM başladığından brüt rezervler 115 milyar dolar, swap yükümlülükleri dışarıda bırakıldığında net rezervler ise – 45.7 milyar düzeyindeydi. Eğer biz KKM’den gelen döviz artışını harcıyor isek bu kuşkusuz ki döviz talebinin artacağı zaman diliminde kurun tekrar yukarı patlamasına neden olacaktır. Yine dün TCMB faiz kararında cari açığın 2022’de cari fazlaya döneceği söylenerek rezervlerin artacağına atıfta bulunulsa da ben cari açığın değil fazla vermesi artacağını düşünüyorum. Ocak ayında gelen dış ticaret verileri cari açığın artabileceğini söylemekte. Her ne kadar turizm gelirleri cari acıka pozitif katkı yapacak olsa da beklenildiği gibi bu cari açığı cari fazlaya döndürmeyebilir. Çünkü ithal girdilerin oldukça yükselmesi cari dengeye negatif katkı sunacaktır. Yine geçen sene cari açığın düşmesine neden olan gelişme altın ithalatının 26 milyar dolardan 6 milyar dolar gerilemesi idi. Bu cari açık tarafına 20 milyar dolarlık pozitif katkı sunmuştu. Bu sene bu cepheden olumlu bir etki gelmeyecek aksine altın fiyatlarındaki hareketlilik bu kalemin bozulmasına neden olabilir. Dün BİST100 endeksi % 1.54 değer kaybıyla 2.009,99 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 32,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran % 0,03 ile madencilik olurken, en çok gerileyen ise % 5,43 ile turizm oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Usd/Try’de yatay tablo devam ediyor. Usd/Try’de yükseliş beklentimizi korumakla beraber 13.85 seviyesinin önemli olduğunun altını çiziyoruz. Bu seviye kırılmadığı sürece bir süre daha yatay eğilimini sürdürebilir. BİST100’de 2100 seviyesi kırılmadığı sürece satış baskısı ön planda olabilir. Rusya-Ukrayna geriliminin azalması ile borsada yukarı yönlü bir açılış gerçekleştirdi. Bugün ise 2053’ü takip edeceğiz.

ABD: Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 248 bin kişi açıklanırken beklentiler haftalık işsizlik başvurularının 217 bin kişi gelmesi bekleniyordu. Philadelphia Fed imalat endeksi beklentilerin altında 16.0 puan geldi. ABD’de konut piyasasına ilişkin gelen verilerde konut başlangıçları beklentilerin altında 1.64 milyon adet gerçekleşirken yapı ruhsatları ise beklentilerin üzerinde 1.90 milyon adet olarak gerçekleşti. Fed üyelerinden St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için harekete geçmesi gerektiğini, ancak bunun Fed’in sıkı para politikasına doğru gittiği anlamanı gelmeyeceğini söylerken Fed’in Temmuz ayına kadar faizi 100 baz puan artırması gerektiği görüşünü tekrarladı. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise, Fed’in ekonomiye sağladığı desteği geri çekme konusunda Büyük Resesyon sonrasında yaptığından daha agresif şekilde hareket etmesi, bu çerçevede faiz oranlarını daha hızlı artırması ve bilançosunu daha çabuk şekilde daraltması gerektiğinin altını çizdi. Rusya-Ukrayna arasında gerilim oldukça karmaşık bir şekilde sürüyor. ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatacağı görüşünü sürekli tekrarlarken Rusya’da konuyu diplomatik yollarla çözmek istediğini vurguladı. Rus haber ajansı Interfax, batı askeri bölgesinden birliklerin Kırım’da düzenlenen tatbikatın sona ermesinin ardından Dağıstan ve Çeçenistan’daki üslerine dönmeye başladıklarını duyurdu. Bugün ABD Başkanı Biden, Almanya, Avrupa Birliği, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada, Polonya, Romanya ve NATO liderlerinin katılacakları toplantı düzenleyecek. Altın fiyatları ise jeopolitik riskleri fiyatlamaya devam ederken bizim için çok kritik gördüğümüz ons altında 1919 seviyesine yaklaştık. Görüşümüz hala değişmedi. 1919 seviyesi kırılmadığı sürece satış beklentimizi sürdürüyoruz. Olası savaş halinde ise 1919 seviyesi kırılabileceği unutulmamalıdır. Savaş gerilimi petrol fiyatlarının sıçramasına da neden olmuştu. Ancak İran’dan gelen açıklamalar petrol fiyatlarında düşüşü destekledi. İran’ın baş nükleer müzakerecisi Ali Bagheri Kani, Viyana’da haftalarır sürdürülen yoğun müzakerelerin ardından 2015 nükleer anlaşmasına dönüş konusunda bir uzlaşmaya hiç olmadıkları kadar yaklaştıklarını söylerken  Reuters’ın haber ajansına göre, ilk aşamada İran’ın uranyumu % 5 üzerinde saflıkla zenginleştirme operasyonlarını durdurması ve sonrasında İran’ın dondurulan fonlarının aktive edilmesi öngörülüyor. İran tarafının ise Batılı devletlerle yapacağı bu anlaşmaya halen temkinli yaklaştığı görülüyor. Brent petrolde 89.55 desteğinin kırılması halinde satış baskısı tekrar ön plana çıkabilecek iken 91.90 seviyesinin üzerinde ise petrol yükselişini sürdürebilir.

Bugün ABD’de mevcut konut satışlarının 6.10 milyon adet açıklanması beklenirken Fed üyelerinden Waller,Williams ve Brainard’ın konuşmaları izlenecek.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd paritesi yatay hareket ederken paritede yükselişleri satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Eur/Try’de ise yatay eğilim devam ediyor. 15.70 seviyesini izlemeyi sürdürüyoruz. Avrupa borsaları da Rusya-Ukrayna geriliminden kötü etkilenerek satışını sürdürmekte. Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, ECB’nin faiz artırımı konusunda sabit bir büyüklüğe ve sıklığa bağlı kalması zorunluluğu bulunmadığını, büyüklüğü ve sıklığı enflasyonun belirleyeceğini söyledi. Lane ayrıca enflasyonun iç talepten değil ithalattan kaynaklandığını bunun en önemli nedeninin arz tarafındaki sıkıntılar olduğunu dile getirdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası aylık ekonomik bülteni yayınlayacak.

USD/TRY:

Usd/Try’de ise 13.85 kritik. Eğer 13.85 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 13.85 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 13.65 seviyesinin üzerinde önce 13.85 ve arkasından 14.12 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 13.18 desteğinin altında 12.89 ve arkasından 12.70 seviyesi test edilebilir.

BİST100:

BİST100’de bugün belirleyici seviyemiz 2053 olacaktır. 2053 seviyesinin üzerinde kalırsak 2100 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi gelebilir. 2053 seviyesi kırılmaz ise düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 2034 direncinin üzerinde 2053 ve arkasından 2100 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 1909 desteğinin altında önce 1992 ve arkasından 1977 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

ONS ALTIN:

Ons altında jeopolitik riskler altını kritik gördüğümüz son direnç bölgesi olan 1919 seviyesine yaklaştırdı. Bu seviyenin kırılması halinde alımlar sertleşebilir. Ancak 1919 kırılmadıkça yükselişleri satış fırsatı olarak görüyoruz. Kısa vadede altında satış baskısının artması için ise 1877 desteğinin kırılması lazım.

Yukarıda 1903 direncinin üzerinde önce 1912 ve arkasından 1924 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 1888 desteğinin altında önce 1877 ve arkasından 1867 test edilebilir.

EUR/USD:

Dolar endeksindeki güçlenme ile birlikte paritede tekrar aşağı yönlü eğilimin hızlanmasını bekliyoruz. Bu noktada 1.1482 direnci önemli olacaktır. Bu seviyenin altında satış eğiliminin tekrar ön plana çıktığını izleyebiliriz.

Yukarıda 1.1395 direncinin kırılması halinde önce 1.1444 ve arkasından 1.1482 seviyesine yükseliş görülebilir. Aşağıda ise 1.1353 desteğinin altında önce 1.1322 ve arkasından 1.1284 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

EUR/TRY:

Eur/Try’de ise 15.70 kritik. Eğer 15.70 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 15.70 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 15.50 seviyesinin üzerinde önce 15.70 ve arkasından 16.18 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 15.23 desteğinin altında 14.98 ve arkasından 14.54 seviyesi test edilebilir.

Kaynak Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment