Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by hukuknews

USD/TRY: Jeopolitik riskler, sıkılaşan finansal koşullar, tedarik sıkıntıları, Çin’de zayıflamaya işaret eden veriler ve artan vaka sayıları sonrasında devam eden kapanmalarla piyasalarda yorgunluk işaretleri gözleniyor. Bu sabah risk iştahında zayıf bir görüntü gözlenirken, Dolar endeksi (DXY) 100 seviyesine yakın. Öte yandan ABD on yıllık tahvil faizi %2,70’lerin üzerinde. Stratejik rezervlerin serbest bırakılacağı haberi ile düşüş gösteren petrolde ise büyüme endişeleri de fiyatlamalarda etkisini gösteriyor. Bu gelişmeler kapmasında, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri baskı altında. Bu hafta, artan gıda ve petrol fiyatları ile birlikte ABD açıklanacak enflasyon verisinin yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi beklenirken, Avrupa’da ECB toplantısı öne çıkıyor. Yurtiçinde ise bu sabah açıklanan cari denge (Cari işlemler açığı, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2.707 milyon ABD doları artarak 5.154 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 21.845 milyon ABD doları olmuştur.) dışında sanayi üretimi, perakende satışlar ve TCMB toplantısı takip edilecek. Diğer taraftan, Batı ile son zamanlarda gözlenen yapıcı diplomatik ilişkiler sonrasında önümüzdeki süreçte haftalık menkul istatistikleri de yakından izlenecek. Fiyatlamalar tarafında ise net bir değişiklik gözlenmiyor. Dolar/TL’de bant hareketi sürerken, oynaklık da düşük. Bir taraftan şahin Fed diğer yandan yurtiçinde enflasyon kurda yukarı yönlü riskleri artıran faktörler olarak ön plana çıksa da, petroldeki baskı ve özellikle de kur korumalı mevduat uygulaması Dolar/TL’de yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmasına neden olabilir. Bu kapsamda, kurda 14,81 direncinin altında hareket sürebilir. Aşağıda ise 14,65 destek konumunda.


EUR/USD: Jeopolitik riskler, Çin’de artan vaka sayıları sonrasında devam eden kapanmalar ve tedarik zincirindeki sıkıntıların yarattığı enflasyonist kaygılarla küresel piyasalarda risk iştahının zayıfladığı görülüyor. Sıkılaşan finansal koşullara işaret eden gelişmelerle ABD 10 yıllık tahvil faizi de %2,77’ye kadar yükseldi. Bu hafta ABD enflasyonu ve ECB toplantısı öne çıkarken, Fransa cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron en yüksek oyu alırken, haftayı yükselişle başlayan ve 1,0955 seviyesini gören paritenin yükselişte kalıcılık sağlayamadığını gözlemliyoruz. Para politikası ve ekonomik görünümdeki farklılık nedeniyle, paritede baskının sürebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, paritenin 1,0975 yakın direncinin altında kalarak 1,0835 ardından 1,08 seviyesine kadar geri çekilebileceğini öngörüyoruz.

XAU/USD: Fed’in şahin kalacağına yönelik açıklamalara karşın değerli madende önemli bir baskı gözlemlemedik. Aslında bilanço daralması ve faiz artırımları ekonomilere yönelik resesyon endişelerini canlı tutarken, finansal koşulların sıkılaşması borsalarda bir düzeltme ihtimalini de gündemde tutuyor. Öte yandan, Çin’de artan vakalar sonrasında alınan kapanma kararlarının halihazırda zayıflayan ekonomi de aşağı yönlü riskleri artırması da endişe kaynağı. Bu kapsamda, jeopolitik riskler ve enflasyonist ortam da düşünüldüğünde, Ons Altın dirençli kalmaya devam edebilir ki cuma günü değerli madende %0,8 prim gözlemledik. Dolayısıyla, Ons Altın’ın 1.933 civarından geçen 20 günlük ortalamasının üzerinde kalarak 1.958 seviyesini test edebileceğini düşünüyoruz. Ana direnç ise 1.982 bölgesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment