Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by hukuknews

USD/TRY: Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin haber akışı takip edilmeye devam edilirken, dün Rusya’nın Ukrayna sınırından bazı birliklerin geri çekileceğini açıklaması piyasaları rahatlattı. Rus Rublesi %1,9 değer kazandığı ortamda çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi de yükselişteydi. Bu sabah ise Asya hariç piyasalarda sakin bir görüntü var. Biden’ın bir saldırının hala mümkün olduğunu – Kremlin reddetse de – söylemesi ve NATO’nun askeri personelin azaldığına yönelik bir işaret görülmediğini belirtmesi daha fazla iyimserliği engellediği söylenebilir. Bu taraftaki haber akışı yakından izlenecekken, akşam açıklanacak Fed toplantı tutanakları (TSİ 22’de) oynaklık yaratabilir. Diğer yandan, Fed üyelerinin söylemlerinin ardından verilerin önem katsayısı artarken, bugün ABD’de TSİ 16.30’da açıklanacak perakende satışlar verisi de önemli. Ocak ayında perakende satışların aylık %2 artışla toparlanması bekleniyor. Yurtiçi tarafta ise «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulamasına devam eden ilgili ile düşük döviz talebi nedeniyle kurda yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte şimdilik jeopolitik tansiyonun düşmesi de TL için olumlu. Bu kapsamda, kurun 13,67 direncinin atlında kalmaya devam edebileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 13,82 – 13,85 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Aşağıda ise 13,52 – 13,44 ve 13,35 sıralı destekler olarak izlenebilir. 


EUR/USD: Dün Rusya tarafından jeopolitik riskleri azaltacak açıklamalarla piyasalarda toparlanma gözlenirken, parite %0,6 oranında artarak 1,1358 seviyesinden günü kapattı. Bu sabah ise paritede sakin bir görüntü varken, jeopolitik gelişmelere yönelik haber akışı izlenmeye devam edilecek. Öte yandan, bugün ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisi ve akşamki Fed toplantı tutanakları da önemli. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, 1,14 – 1,1450 ve 1,1495 sıralı dirençler konumunda. Aşağıda ise 1,1325 – 1,1295 ve 1,1265 takip edilebilir.

XAU/USD: Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimi düşüren açıklamalarla Ons Altın’da dün düşüş gözlendi. Değerli maden %1 oranında değer kaybederek 1.853 seviyesinden günü kapattı. Bu sabah ise bu seviye etrafında hareket eden değerli madende jeopolitik haber akışının dışında bugünkü perakende satışlar ve Fed toplantı tutanakları oynaklık yaratabilir. Teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1.845 – 1.832 ve 1.821 sıralı destekler olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1.866 – 1.882 ve 1.900 takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment