Home Dijital Gazete Fed: Yetkililer daha hızlı enflasyon beklentisiyle faiz artışlarını yakın görüyor

Fed: Yetkililer daha hızlı enflasyon beklentisiyle faiz artışlarını yakın görüyor

by hukuknews

Fed yetkilileri Ocak toplantısında, ekonomi tam istihdama giderken enflasyonun çok yüksek olduğu ve gösterge faiz oranında yakında bir artışı garanti ettiği sonucuna vardı. Artan enflasyon bazı ABD merkez bankacılarının bu yılki oran artışları için görünümlerini revize etmelerine neden oldu.

 

Tutanaklarda faiz artışı, politika sıkılaşması ve bilanço küçültme prensiplerine ilişkin öne çıkan olgular;

 

·        Katılımcıların çoğu, enflasyon bekledikleri gibi düşmezse, Komitenin politika düzenlemelerini şu anda tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde yapmasının uygun olacağını belirtti. (Mart’ta faiz artışı kesin)

·        Komite, federal fon oranı hedef aralığındaki değişiklikleri, para politikasının duruşunu ayarlamanın birincil yolu olarak görmektedir.

·        Komite, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemek için Fed’in bilançosunun boyutunu küçültme zamanlamasını ve hızını belirleyecektir. Komite, Fed bilançosunun boyutunu küçültmenin, federal fon oranı hedef aralığını artırma süreci başladıktan sonra başlayacağını umuyor. (Bilanço küçültmesi ayrıntıları Mart’ta muhtemelen ortaya çıkacaktır, yıl ortası küçültmeyi başlatmak için uygun gibi görünüyor.)

·        Komite, öncelikle Sistem Açık Piyasa Hesabında (SOMA) tutulan menkul kıymetlerden alınan anapara ödemelerinin yeniden yatırılan tutarlarını ayarlayarak Fed’in menkul kıymet varlıklarını zaman içinde öngörülebilir bir şekilde azaltmayı amaçlamaktadır.

·        Komite, zaman içinde, bol rezerv rejiminde para politikasını verimli ve etkili bir şekilde uygulamak için gereken miktarlarda menkul kıymetler bulundurmayı amaçlamaktadır.

·        Uzun vadede, Komite öncelikle Hazine menkul kıymetlerini SOMA’da tutmayı ve böylece Fed varlıklarının ekonominin sektörleri arasında kredi tahsisi üzerindeki etkisini en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

·        Komite, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço boyutunu küçültme yaklaşımının herhangi bir ayrıntısını değiştirmeye hazırdır.

 

Fed vadeli fonları faiz fiyatlaması… Kaynak: Bloomberg, CME Fedwatch

 

Güncel veriler 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşayan sıcak bir ekonomiyi göstermeye devam ederken, yatırımcılar birkaç hafta önceki 75 baz puandan 2022’de en az 150 baz puanlık bir sıkılaşma görüyor. FOMC’nin 15-16 Mart’taki bir sonraki toplantısında bir hamle, piyasalarda tamamen fiyatlandırıldı ve yetkililerin oranları 50 baz puana kadar artırabileceği öngörüsü hakim.  Politika yapıcıların birkaç hafta önce bir araya gelmesinden bu yana veriler, tüketici fiyat artışının Ocak ayında %7,5’lik son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla bu mesajı güçlendirdi. İşgücü piyasasında ise ABD, rekor Covid-19 vakalarına rağmen geçen ay neredeyse yarım milyon yeni iş ekledi ve ücretler arttı. Buna karşılık ücretler halen reel bazda ekside ve Amerikan vatandaşları özellikle gıda ve benzin harcamaları tarafında, hükümet pandemi teşvik paketlerinin de geri çekildiği bir ortamda son zamanlarda daha sıkışık bir duruma geldi.

 

Fed ve piyasa açısından halen 25 baz puanlık ilk faiz artışı daha tercih edilir yumuşak bir geçiş için ideal olsa da, yükselen ivmeli enflasyon endişeleri bu baremin üzerine çıkılması için yeterince sebep veriyor. Bunun haricinde, Fed’in bilanço küçültmesi konusunda Hazine tahvillerine ek olarak portföylerden MBS satışı da yapılabilir ki, bu aslında hızlı bir daralmayı tamamlamak için muhtemel bir adım. Fed 2017 yılından itibaren bilanço küçültürken bu kadar yüksek bir enflasyonla başa çıkmak durumunda değildi ve bilançonun 4 trilyon dolarlardan daraltılması ile 9 trilyon dolarlardan daraltılması arasında çok fark var. Pandemi ile ortaya konan aşırı likiditenin durumu ısındırma olasılığı var ve Fed hızlı bilanço daraltmasını yapmazsa nette halen ekonomiye teşvik verir bir görüntüsü olacaktır. Faiz artışı olgusunu kanıksadık gibi, Mart toplantısında bilanço ayrıntılarına daha derin bakmak durumundayız. Tutanaklar ortaya yeni bir endişe koymuyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment