Home Dijital Gazete Dolar/TL nasıl bir yol izleyecek?

Dolar/TL nasıl bir yol izleyecek?

by hukuknews

Kur Korumalı Mevduat’ta 2 ay geçti. Sonuçlara bakalım.

20 Aralık’ta Gerçek Kişilerin 163.5 milyar $ varken
21 Şubat’ta Gerçek kişilerin (vatandaşların) 158 milyar $ var.

20 Aralık’ta gerçek+tüzel kişi = 259.6 milyar doları varken
21 Şubat’ta gerçek+tüzel = 237.7 milyar doları var.

Yani DTH’lar 22 milyar dolar azalmış. Bunun 5.5 milyar dolarını vatandaş satmışken 16.5 milyar dolarını kurumlar satmış.

Toplam DTH 237.7 milyar dolar olarak düşündüğümüzde 22 milyar dolar satış yapılmış yani yaklaşık % 10 ciddi bir rakam ama çoğunluğu şirketler yoluyla satılma dolarizasyon hala %56.9.

20 Aralık’ta gerçek+tüzel kişilerin TL mevduatı = 1853.5 trilyon TL
19 Ocak’ta gerçek +tüzel kişilerin TL mevduatı = 2.287 trilyon TL

434 milyar TL’lik artış var. (Kredi, ticaret veya yastık altından gelmiş olabilir)

Bir sorum var. Neden BDDK her gün KKM rakamlarını açıklarken 14 Şubat’tan beri açıklamıyor ? Son 1 haftadır bu veri paylaşılmıyor.

14 Şubat itibariyle KKM’ye giriş döviz bazında 13 milyar dolar Türk Lirası bazında 184 milyar TL…

Türk Vatandaşların 20 Aralık-21 Şubat TL mevduatındaki artışı 434 milyar TL iken bunun 184 milyar TL’si sadece KKM’ye geçmiş. ( Şunu diyebilirsiniz belki yeni para sokanlar bu sisteme girmemiş. Olabilir ama sonuç olarak 2.287 triyon TL’de 184 milyar TL geçiş olmuş yani % 8 )

DTH’larda da 22 milyar dolarlık satış yapılırken bunun 13 milyar doları sadece KKM’ye grimiş. Toplam DTH 237.7 üzerinden bakıldığında oran sadece % 5.4 ….

Sayın Bakan Nebati Bey şirketlerden Haziran’a kadar 50 milyar dolarlık bir geçiş öngördüklerini söylemişti. Şirketlerin şu an 79.6 milyar doları var. Bence bu büyüklükte bir rakam geçişi olmaz. Zaten 22 milyar (vatandaş+şirket) dolar satılmasına karşılık geçiş 13 milyar dolarda kalmış.

Bu bize neyi gösterir ?

KKM’nin bir çözüm olmadığını sadece günü kurtarmak için atılan bir adım olduğunu ve Hazine’ye çok büyük borç yükü bindirdiğini ve bununda önümüzdeki dönemlerde çok büyük sıkıntılar yaratacağını ilk baştada söyledim şimdi de söylüyorum.

Derseniz ki Dolar/TL’nin önü kesildi. Burada sadece şuna katılırım. Kur 13-14’ü aştığında müthiş bir talep oluştu evet bunun önü kesildi. Ama kur 8’den 14’e gidene kadar hangi sebeplerle gittiyse o sebepler hala masada duruyor.

Zaten şu an kurda tekrar 14 TL düzeyinde. Üstelik satılan KKM’ler döviz rezervlerini arttırmamış o zaman kamu bankaları aracılığıyla arka kapıdan döviz satışı devam ediyor demektir. Döviz talebi patladığından muhtemelen Haziran’da bunun sonu facia !!! Neden Haziran hem şirketlerin 6 aylık süresi dolacak hemde Fed bilanço küçültecek

Son söz Mart ayı kritik çünkü Fed faiz artıracak dolar endeksi yükselecek. Ayrıca bireylerin 3 aylık vadesi KKM’de bitiyor. Dolar endeksi artmaya başladığında kur tarafını burada tutmak imkansız olacak. Yani yüksek kur yüksek enflasyon sarmalı devam edecek…

Kaynak Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment