Home Genel Doğal uyarıcı kafeinin fazlası zarar

Doğal uyarıcı kafeinin fazlası zarar

by hukuknews

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Uzman Diyetisyen Canel Öner Sayar, kafeinin faydaları ve yanlış tüketilmesi sonucu vucütta oluşturabilecek zararları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kahve dahil tüm içeceklerin yanı sıra egzersiz öncesinde, sırasında veya sonrasında su en önemli içecek olduğuna dikkat çeken Sayar, “Kahve genellikle egzersiz öncesi yararlı olsa da spordan sonra hemen kahve tüketmemeliyiz. Herhangi bir kafein alımından önce su içmeliyiz. Spordan önce kahve içerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de şeker ve kremadan uzak durulmasıdır.” dedi.

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği tarafından yapılan çalışmalardan bahseden Sayar, “kafein sürekli maksimum dayanıklılık aktivitesi için etkili bir ergojenik yardımcıdır ve ayrıca uzun vakitler performansı arttırmak için çok etkili olduğu gösterilmiştir. Kafeini içme zamanı da önemlidir. Kafeinin vücut üzerindeki etkileri, içtikten yaklaşık bir iki saat sonra zirveye ulaşır, yani maksimum faydayı elde etmek için bir fincan kahveyi içtikten 45 ila 60 dakika sonra egzersize başlanmalıdır” diye belirtti.

Doğal bir uyarıcı olan kafeinin, zihinsel odaklanmayı, uyanıklığı ve genel bilişsel işlevi arttırdığının gösterildiğini hatırlatan Sayar, “Yavaş bir yoga dersinde, bir fincan kahvenin sağlayabileceği ilave konsantrasyondan yararlanılabilir. Kafeinin odaklanma güçlerini kullanmakla gergin ve endişeli hissetmek arasında ince bir çizgi vardır. Bu yüzden 5-6 fincan espresso içip maximum verimlilik beklememeliyiz. Vücudunuza normal kahve miktarı yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Bir Rhode Island Üniversitesi çalışmasına dikkat çeken Sayar, “kafein, egzersiz sonrası kas ağrısını bir plaseboya kıyasla önemli ölçüde azaltmıştır. Üst vücut ağırlık antrenmanı yapmadan önce kahve içen katılımcılar, son setlerinde daha fazla tekrar tamamlayabilmişler. Sonuçlar, yoğun antrenmandan önce kafein içmenin atletik performansı geliştirdiğini ve kas iyileşmesi için gereken süreyi azalttığını göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Kahvenin bir fitness rutinine eklenmesinin bazı koşulları olduğundan bahseden Sayar, “eğer gece geç saatlerde egzersiz yapılıyorsa, genellikle yatmadan 4-6 saat önce kafein içmeyi bırakmak gerektiği için 18:00’den sonra kahve tüketmemelidir.” tavsiyelerini verdi.

SADECE KAHVE DEĞİL YEŞİLÇAY DA KAFEİN İÇERİYOR

Kahve ile arası olmayan kişilerin kahve tüketmeyip bunun yerine kafeinli çay (ve su) tercih edebileceğini dile getiren Sayar, “Yeşil çay da kahve gibi kafein içerir ve vücutta doğal bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu sebeple, tamamen damak zevkinize bağlı olarak spordan önce kahve veya yeşil çay içilebilir. Yalnız, yeşil çaydaki kafein oranı kahveye göre daha düşüktür, spor sırasında kahve kadar etki etmeyebilir” diye konuştu.

AŞIRI KAHVE BEL ÇEVRESİNDE YAĞLANMAYA NEDEN OLABİLİR

Kahvenin içerdiği kafein özleriyle böbrek üstü bezlerini uyararak daha fazla adrenalin ve stres hormonu (kortizol) salgılanmasına sebep olduğu uyarısında bulunan Sayar, “Kortizol hormonu spor yapıldığında yük bindirildiğinde zaman daha çok salgılanır. Böylece artan kortizol seviyeleri kasların tamir edilip büyümesini yavaşlatır ve daha fazla yorgunluk oluşabilir. Aşırı kahve içmek ayrıca, stres hormonundaki artışa bağlı olarak bel çevresinde yağlanmaya sebep olabilir.” dedi.

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR, AŞIRIYA KAÇMAYIN!

Özellikle ülkemizde kahvaltı sonrası bir rutin haline getirilen türk kahvesinin tüketim miktarı konusunda da uyarıda bulunan Sayar, sözlerini şöyle tamamladı;

“70 kg bir bireyin kafein ihtiyacı 210-350 mg/gündür. 1 Türk Kahvesi fincanı da 65 mg / 65–75 ml kafein barındırır. Kafein kahvede, çaylarda, kakaoda bulunur. Uyarıcı etkisi vardır. Sinir sistemine etki eder ve beyne gelen mesajları hızlandırır. Kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan bireylerin kafeinden uzak durulması gerekiyor.  Yetişkin bireyler için vücut ağırlığı (kg) başına 3-5 mg günlük kafein kullanımı uygundur. Bu oranları göz önünde bulundurarak aşırıya kaçmamalısınız. Her şeyin azı karar, çoğu zarar.”


Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment