Home Dijital Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Senegal İş Forumu’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Senegal İş Forumu’nda konuştu

by hukuknews

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Senegal’e geldiğimiz andan itibaren bize gösterilen misafirperverlikten dolayı tüm Senegal makamlarına şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. İş forumunun hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar imzaladığımız anlaşmalar ilişkilerimiz alt yapısını güçlendirerek, sizlere yatırımlarınız için elverişli bir zemin hazırlıyor. 

Türkiye ile Senegal daima çok yakın olmuşlardır. Senegal ile hedefimiz 1 milyar dolar ticaret hacmi. Salgın şartlarına rağmen ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 42 artışla 540 milyon dolar seviyesine erişti.

Çift haneli oranları bulancağına inandığımız 2021 büyüme rakamlarıyla inşallah bu durumu daha ileri taşımayı başaracağız. İnşallah bu yıl çok daha bereketli bir turizm sezonu bekliyoruz

Firmalarımızın Senegal’de aktif rol almasından gurur duyuyoruz. Çok sayıda projeyi başarıyla tamamladılar.

Türk şirketlerimiz Dakar Havalimanı, Dakar Spor Kompleksleri gibi projeleri başarıyla tamamladılar. Bu proje, birlikte başaracağımız işlerin de teminatıdır.  Kısa bir süre önce Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin 3.’sünü  İstanbul’da düzenledik.

Türkiye G-20’nin önemli bir üyesidir. Satın alma paritesine göre dünyanın 13. büyük ekonomisiyiz. Ekonomimiz küresel şoklara karşı dayanıklıdır. Bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen ekonomimizi her sene yüzde 5 büyüttük. Geçen yılı 225 milyar doları aşan rekor ihracatla tamamladık.

Konumu ve bölgedeki gücü itibarıyla Senegal, Batı Afrika ülkelerine açılan bir ihracat kapısıdır. Tarım, turizm, tekstil, enerji ve gıda alanlarında geliştirilecek kanalları tüm bölgenin yararına olacaktır. Türkiye’nin kendine özgü bir ekonomi ve kalkınma modeli vardır, bunu Senegalli kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Çift haneli rakamlara yaklaşan büyüme oranlarıyla bu yılı çok daha başarılı bir şekilde kapatacağız.

Koronavirüs salgınında yaşananlar Türk ekonomisinin gücünü gösterdi, süreci sıkıntısız yönetti. Afrika’ya Açılım Politakası kapsamında kültürel, ticari ve askeri iş birliği kapsamında mesafe katetdik.

Küresel finans krizi olmak üzere son yıllarda karşılaştığımız birçok badireyi suretle atlattık. Bu sarsıntılı dönemi biz ciddi bir sıkıntı ile karşılaşmadan yönettik. 2020 senesinde yüzde 1,8’lik rekor bir büyümeye ulaştık. G20’de sanayi üretimi en çok artan ülkelerden olduk. Geçen yılı 225 milyar doları aşan rekor ihracatla ve 500 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmiyle tamamladık. 2021’deki başarımızı bu yıl inşallah çok daha ileriye taşımış olacağız.

Türk ürünleri Afrika insanının kaliteli ürün ve hizmetine katkıda bulunacaktır. Ülkelerimiz arasında düzenlenen iş forumu gibi platformlar iş adamlarımızın birbirlerini daha iyi tanımasına vesile oluyor.

Afrika’ya açılım politikamız kapsamında Afrikalı kardeşlerimizle siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi hızla geliştirmenin çabası içinde olduk.

Karşılıklı emeklerimizin boşa gitmediğinin en somut göstergelerinden biri katlanarak artan ticaret rakamlarıdır. 

Senegalli yatırımcılara ülkemizin kapıları sonuna kadar açıktır.

Afrika’nın lider ülkelerinden Senegal’in ekonomik ve ticari bir merkez haline gelerek kıtanın kalkınmasını da ileriye taşımasını arzu ediyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment