Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami ve manastır açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da cami ve manastırın açılışını yaptı.

Erdoğan'ın, online olarak katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmadan satır başlar şöyle:

- Trabzonumuzda restorasyonları tamamlanan Sümela Manastırı ile Orta Hisar Ayasofya Cami'nin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


- Sümela Manastırı ülkemizin tanıtımının önemli sembollerinden biri. Yaklaşık 1600 yıllık mazisi olan bu eser, ecdadın bölgeye yerleşmesi ve tümüyle fethinin ardından da olduğu gibi korunarak bugünlere gelmiştir.


- Maalesef bu güzel yapıdaki eserlerin bir kısmı, 1930'lu yıllarda Yunanistan'a götürülmüştür. Ülkemizin her değeri gibi bu eserlerine de biz sahip çıktık.


- Türkiye'nin toprakları üzerindeki her türlü medeniyet mirasına nasıl sahip çıktığının, korunduğunun, güzelleştirdiğinin somut bir örneği.


- Balkanlarda bir asır süre önce 300 cami ile bıraktığımız bir şehirde bugün her nasılsa ayakta kalabilmiş tek bir caminin kalmış olması kimin nerede durduğunun göstergesidir. 

- Tarihi eserleri koruma noktasında batılı hiçbir devletin Türkiye'ye söz söyleme, eleştirme hakkı yoktur.


- Ortahisar Ayasofya Cami, tarihi boyunca sadece bir asır önceki kısa süreli Rus işgali sırasında depo haline dönüştürülerek mabet vasfına aykırı şekilde kullanılmıştır.

- Anadolu’daki 1000 yıllık varlığı kabul edemeyenler Ayasofya bahanesi ile bir kez daha kin kustular.


- Birleşmiş Milletler kürsüsünden dünyadaki 200'e yakın ülkenin temsilcilerinin gözlerinin içine baka baka zaten söyledik söylüyoruz, özellikle batılı ülkelerin dünyanın kalanını kanı gözyaşı acısı sömürüsü üzerine kurulu refah düzeninin sonunun geldiğini açıkla ifade ediyoruz.


- Karşımızdakilerden bu denli açık, bu kadar berrak, bu kadar delikanlıca bir duruş bekliyoruz.


- Türkiye olarak medeniyetimizden ve tarihimizden aldığımız ilhamla hak, hakikat, adalet ve barış uğrunda verdiğimiz mücadeleyi sürekli daha ileriye taşımakta kararlıyız.

- Müdahil olduğumuz her meselede işte bu perspektifle hareket ediyoruz.

- Suriye'de nasıl mazlumların feryatlarında yalnız kalmadıysak, Libya'da da bu ülkenin meşru yönetiminin işbirliği çağrısını cevapsız bırakmadıysak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin altındaki topraklarını kurtarma ve vatanlarını savunma çabalarına da aynı anlayışla destek veriyoruz.


- 1000 yıl önceki, 5 yıl önceki hesapları bir türlü kapatmayıp bizden 100 yıl önceki haksızlıkları daha öteye taşıma çabalarına sessiz kalmamızı bekleyenlere verecek cevabımız elbette olacak. 


- Artık karşınızda eski zayıf ve ürkek ülke değil, büyük ve güçlü Türkiye var. Yolunda son ferdine kadar canı dahil tüm varlığını ortaya koyarak yürüyen bir devlet var. 


- Özellikle bu sene 15 Ağustos'ta Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela Manastırı'nda restorasyon döneminde ara verilen Meryem Ana Ayini'ni gerçekleştirebileceklerini de bu vesileyle duyurmak istiyorum.


Hibya Haber Ajansı

Okunma