Home Dijital Gazete Çin’de enflasyon gevşedi

Çin’de enflasyon gevşedi

by hukuknews
GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) -0,20% 0,50%
10:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca) 5,40% 5,40%
16:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 0,80% -2,30%
16:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 2,00% -1,90%
16:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) 0,60% -0,10%
17:15 USD Kapasite Kullanım Oranı (Oca) 76,80% 76,50%
17:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Oca) 0,40% -0,10%
18:30 USD Ham Petrol Stokları   -4,756M
22:00 USD FOMC Toplantı Tutanakları    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya piyasaları Rusya açıklamaları sonrası yükseldi”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un dün yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırına yakın tatbikatın sona erdiğini ve askeri gücün kademeli şekilde çekildiğini belirtmesiyle birlikte risk iştahında artış ön plana çıkmış, petrol ve altında düşüşler oluşmuştu. Kısa süreli fiyatlamanın etkisi ardından Asya seansında daha sakin bir seyir gördük. Petrolde ise düşüşler sınırlandı ve toparlanma çabası oluştu.

Risk iştahındaki artışa rağmen ABD Başkanı Biden’ın açıklamaları piyasaların temkinli yaklaşımını sürdürmesine yol açtı. Biden, ABD yönetiminin Rus askeri kuvvetlerinin henüz bölgeden çekildiğini doğrulamadığını belirtti.

Asya borsaları arasında Japonya 2% üzerindeki yukarı yönlü hareketle ön plana çıktı. ABD endeks vadelileri ise dün yaşanan yükseliş sonrası bugün negatif bölgede hareket ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,029% bölgesinde hareket ediyor.

“Çin’de enflasyon gevşedi”

Çin’de Ocak ayında enflasyon yıllık bazda 1,5%’ten 0,9%’a geriledi. ÜFE ise 10,3%’ten 9,1%’ geriledi. İki veri de gerileme ile birlikte aynı zamanda piyasa beklentisinin altında kaldı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD perakende satışları ve FOMC toplantı tutanakları”

Bugün açıklanacak perakende satış rakamları da harcama eğilimi ve talep durumunun görülmesi açısından önemli olabilir. Satışların Ocak ayında bir önceki aya göre 2% oranında artması bekleniyor. Otomotiv satışlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek satışlarda ise aylık artış beklentisi 0,8%  düzeyinde bulunuyor.

Bugün açıklanacak diğer başlık ise FOMC toplantı tutanakları olacak. Ocak ayında yapılan beyanata ilişkin detaylara ulaşacağımız süreçte Fed toplantısına ilişkin ipuçları takip edilecek. Ancak tutanakların son enflasyon verisi öncesini kapsadığı unutulmamalı.

 “İngiltere ve Kanada enflasyon verileri”

İngiltere’de enflasyonun Ocak ayında 0,2% oranında gerilemesi bekleniyor. Yıllık bazda ise 5,4%’lük enflasyonun devam etmesi öngörülüyor. Çekirdek enflasyon için ise aylık beklenti -0,4%, yıllık beklenti 4,3% düzeyinde bulunuyor.

 “TCMB beyanatı ve FOMC tutanakları öncesi yurtiçi varlıklarda görünüm”

Yeni bir haftaya başlarken  piyasaların gündemine yönelik bilinmesi gereken TCMB , FOMC gibi önemli makro-ekonomik başlıklar ile Bist30 başta olmak üzere Bist100, USDTRY, Kardemir ve Ereğli fiyatlarına yönelik gerek Spot gerekse Viop tarafında hangi beklentiler ön plandadır.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment