img

Çin ve ABD dışişleri bakanları görüştü


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Çin’in New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu’nda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Wang Yi, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin şu an ciddi sınamayla karşı karşıya bulunduğunu, ABD’nin bundan ders alması gerektiğini belirtti.

İkili ilişkilerin kritik bir kavşakta bulunduğuna işaret eden Wang Yi, bu bağlamda iki tarafın dünya, tarih ve iki ülke halkına sorumlu bir tavırla, ilişkilerdeki gerileme eğilimini durdurup, ilişkilerin tekrar istikrarlı bir yola dönmesini hızlandırması gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı, son dönemde ABD’nin Taiwan konusunda yanlış girişimlerde bulunduğuna işaret ederek, Taiwan sorununun Çin’in temel çıkarlarının en temelinde bulunduğunu vurguladı. Wang Yi, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma konusunda kararlı olduğunu yineledi.

Wang, “Taiwan meselesi, Çin’in iç işidir. ABD’nin Çin’in bu meseleyi nasıl çözeceğine müdahale hakkı yok. Çin’in Taiwan sorununu çözme konusundaki tutumu tutarlı ve net; Çin, ‘barışçı yeniden birleşme ve bir ülke, iki sistem’ şeklindeki temel politikalara bağlı kalacak. Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen faaliyetler arttıkça, sorunun barışçı yollarla çözülme imkânı da o kadar azalacak. Bu bağlamda, Taiwan Boğazı’ndaki barışın korunması için, Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen her türlü girişime net bir şekilde karşı çıkılmalı.” dedi.

Çin ve ABD arasında hem ortak çıkarlar hem de derin fikir ayrılıkları bulunduğu gerçeğinin değişmeyeceğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Wang, ABD’den Çin’e yönelik kavrayışını düzelterek, Çin’e baskı uygulama ve Çin’i çevreleme politikasını değiştirmesini, Çin’in kalkınmasını engellemeyi düşünmekten vazgeçmesini istediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, görüşmede, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin şu an zor bir dönemde bulunduğunu belirterek, ikili ilişkilerin yeniden istikrarlı bir yola dönmesinin hızlandırılmasının iki tarafın çıkarlarına uygun olduğunu söyledi.

İki ülkenin, geçmişte farklılıkları başarıyla yönettiğini hatırlatan Blinken, ileriye doğru bir yol bulmak için yanlış anlayış ve yanlış değerlendirmelerden kaçınarak, Çin’le dürüst şekilde iletişim ve diyalog kurmaya hazır olduklarını belirtti.

Blinken, ayrıca ABD’nin yeni bir Soğuk Savaş arayışında olmadığına işaret ederek, ülkesinin Tek Çin politikasının değişmediğini ve Taiwan’ın bağımsızlığını desteklemediğini yineledi.

İki taraf, Ukrayna’daki son durum hakkında da fikir alışverişinde bulundu. Taraflar, temasların sürdürülmesi hususunda da uzlaştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.