Home Dijital Gazete BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

by hukuknews

Rusya – Ukrayna krizi artarak devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Donetsk ve Luhansk’ı tanıdığını açıklayıp, buna ilişkin kararname imzalaması endişeleri artırdı. ABD, Japonya, İngiltere AB karar ardından Rusya’ya yaptırımlarını yayımladı. Ancak bu yaptırımların düşünülen kadar büyük olmaması risk iştahını artırdı. İngiltere ve AB, Rus bankalarına yaptırım kararı aldı. Ancak Rusya’nın 2 büyük bankası Sberbank ve VTB, yaptırım uygulanacak bankalar arasında yer almadı. AB tarafında ise çekimserlik hakim. Rusya’nın olası gaz kesintisinden en çok etkilenecek taraflardan birisi hiç şüphesiz ki AB. AB’nin yaklaşık %32’si Rusya’dan gaz temin ediyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ile yaşanan krizde Rus gazına fazla bağımlı olduklarının ortaya çıktığını, tedarikçileri çeşitlendirmeleri ve yenilenebilir enerjiye muazzam yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

BİST100 endeksi, geçtiğimiz gün küresel piyasalara paralel ve EREGL’inin Genel Kurul’da onaylaması halinde pay başına nette 4,00 TL temettü dağıtması haberi ile güne alıcılı başladı. Veri ve haber akışının yoğun olmadığı günde hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. Endeks EREGL önderliğinde günü pozitif geçirirken hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. Endekse gün sonu gelen satışlar sonrası BİST100 günü yatay tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya – Ukrayna meselesinin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel meselelerde Putin ile kurdukları yakın diyaloğa her zaman büyük önem verdiğini, bunun olumlu sonuçlarını gördüklerini ve bu anlayışı sürdürme kararlılığında olduğunu vurguladı. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne aykırı adımları tanımadıklarını, bunun ilkesel bir tutum olduğunu belirten Erdoğan, Minsk Anlaşmaları zemininde bir sonuca ulaşılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Rusya – Ukrayna krizine dair haber akışının gündemin odağındaki yerini koruması ve endişelerin artması sonrasında petrol ve ons altın fiyatları son zamanların en yükseğinde seyretmeye devam ediyor.
Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri açıklandı. Euro Bölgesi’ndeki enflasyon %5,1 ile beklentilere paralel açıklandı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment