BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. (İnfo Yatırım)

BİST100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününe pozitif başlangıç yapmasının ardından kar realizasyonları ile günü tamamlasa da tekrar kapanış rekoru kırdı. Endekste b ilişim, iletişim ve teknoloji sektörü endeksleri ön plan çıktı.

Yabancılar geçtiğimiz hafta 384 milyon dolarlık hisse alırken, 72,2 milyon dolarlık DİBS sattı. TCMB tarafından açıklanan veriler kapsamında, bir önceki haftaya göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 127 milyon dolar azalarak 235 milyar dolara geriledi. Son 4 haftaya bakıldığında yabancı yatırımcılar 1,2 milyar dolarlık hisse aldı. 19 Kasım’da biten haftada faiz kararı sonrasında kurun yukarı yönlü sert hareketlerine rağmen DTH'lardan çözülme olmaması dikkat çekti.


TCMB, 100 baz puan indirim yapılan 18 Kasım’daki toplantı özetlerini yayımladı. TCMB, makroihtiyati politikaların krediler üzerindeki etkisi ile TCMB fonlamasının APİ ve swap işlemleri arasındaki kompozisyonunun yakından takip edildiğini açıkladı.

ECB, Para Politikası tutanaklarını yayımladı. ECB, tutanaklarında’ mevcut gelişmelerle, PEEP net alımlarının Mart 2022'ye kadar sona ermesinin beklenebileceği görüşünün hakim olması dikkat çekti. Fed’den sonra ECB’nin de varlık alımlarını hızlandıracağı görüşü ile euro, küresel piyasalarda değer kazandı.

Yurtdışındaki haberlerden bağımsız olarak geçtiğimiz hafta yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi öncesinde 10,53 seviyesinden işlem gören Dolar / TL, karar sonrasında Aralık ayında da faiz indirimi olabileceği beklentisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz söylemlerini takiben 1 hafta içinde 13,49’u test ederek rekor seviyeye yükseldi. Kurdaki sert yükseliş sonrasında Erdoğan, Kavcıoğlu ile bir araya geldi ve TCMB tarafından kurlara ilişkin açıklamalar yapıldı. TCMB’den ‘’Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur’ açıklaması yapıldı. Açıklama ardından geri çekilmeye başlayan Dolar / TL, dün imzalanan Türkiye ile BAE arasındaki Abu Dhabi Borsası ile Borsa İstanbul arasında iş birliği mutabakatı, ADQ ile TVF’nin Türkiye'deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat imzalaması ve 10 diğer anlaşma ile birlikte, BAE’nin Türkiye’ye milyarlarca dolar r yatırım yapacağı haberleri ile kurlar sert geri çekildi. Dolar / TL’de kısa vadede 12,22 – 12,44 direnç, 11,95 – 11,66 destek olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma