Home Dijital Gazete Biden: “Putin’in saldırganlığı Rusya’ya çok büyük bir bedele mal olacak”

Biden: “Putin’in saldırganlığı Rusya’ya çok büyük bir bedele mal olacak”

by hukuknews

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Niyeti belliydi en başından. Her türlü iyi niyetimizi reddetti. Haftalarca uyardık bunun olacağını ve şimdi tam da tahmin ettiğimiz gibi oluyor her şey. Rusya siber saldırılar gerçekleştirdi Ukrayna’ya karşı. Ukrayna’nın Rusya’ya saldıracağını söylediler, soykırım yapıyor dediler, hiç bir kanıt göstermediler.

Birleşmiş Milletler Küvenlik Konseyi toplandığında Putin savaş ilan etti. Putin bu savaşı seçti şimdi kendisi ve ülkeside bunun sonuçlarına katlanacak. Bu Rusya ekonomisinde uzun ve ani etkiler yaratacak. Açık konuşayım ABD bunu tek başına yapmıyor. Birçok ortağımız bize katıldı ve etkimizi daha da artırdı.

Rusya’nın küresel ekonomide payını kısıtayacağız. Çok büyük kısıtlamalar uygulayacağız. Rusya borsası resmen çakıldı. Bugünün eylemleri doğrultusunda Rusya bankalarına yaptırım uyguladık. 

Bugün 4 büyük bankayı daha engelliyoruz. Rusya’nın en büyük ikinci büyük bankası da dahil. Buradaki aile üyelerine de yaptırım getireceğiz. Bu baskıyı sürdüreceğiz. buradaki yozlaşmış milyarderlere yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz. Buradaki büyük etkilerin büyük kısmı zaman içerisinde etki edecek. Önümüzdeki yıllarda Rusya’nın ensdüstrisini kısıtlayacağız. Havacılık ve uzay sektöründe darbe alacaklar.

Putin’in stratejisi ağır darbe alacak. Yarın NATO ittifakında yeni adımlarımızı belirleyeceğiz. Ordumuz, güçlerimiz hiç bir şekilde Rusya ya da Ukrayna’da savaşmayacak. Sadece müttefiklerimizi koruyup destek vereceğiz. NATO birlik için hiç olmadığı kadar kararlı. Madde 5’e sadık kalınacak. Müttefiklerimizde aynı zamanda önlemlerini artırdı. Herkes kendi gücünü güçlendirdi. 

NATO müttefiklerimizi korumak gerekirse daha büyük adımlar atabiliriz. Fiyatları düşürmek için adım atıyoruz. Yaptırım paketimizde enerji sektörüne bilerek dokunmadık yakından takip ediyoruz enerkji sektörünü. Amerikaların pompada hissettiği acıyı minumuma indreceğim. Eğer Rusya ülkemize siber saldırı düzenlerse bizde aynı şekilde karşılık veririz. Kapasitemizi artırdık.

Zelenski ile telefonde görüştüm. İnsani yardım  vereceğiz. Burada olmayan bir tehdite karşı hareket düzenliyorlar. Burada toplu sivil ayaklanmalar olur. Önümüzde aylarda ve yıllarda Ukrayna halkının yanında olacağız. Ukrayna 30 yıldır bağımsız. Dünya çapında özgürlük için tehlikeli bir an bu.  Hiçbir zaman güvenlik endişeleri yoktu. Putin’in amacı bir imparatorluk kurmak. Gerekirse komşularına da baskı yapacak. Putin’in saldırganlığı Russya’ya çok büyük bir bedele mal olacak. Tanrı Ukrayna askerlerini ve ülkemizi korusun. Putin ile konuşma niyetim yok. Onu küçümsemedim çok daha büyük hedefleri var. Derdi Ukrayna değil, eski SSCB’yi yeniden kurmaya çalışıyor asıl amacı bu.

Soru- Bugün yaptırımları neden yapmıyorsunuz. Daha neyi bekliyorsunuz.?

“Buradaki yaptırımlar her şeyden daha etkili olacak. 1 ay 1 bucuk ay sonra konuşalım.

Soru- Burada Çin’den destek alacak mısınız.?

“Şu anda bununla ilgili yorum yapmaya hazır değilim.”

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment