Home Dijital Gazete Avrupa borsaları karışık seyretti

Avrupa borsaları karışık seyretti

by hukuknews

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 219K 223K
16:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Şub ) 20 23,2
18:30 USD Doğal Gaz Stokları   -222B
19:00 USD FOMC Üyesi Bullard’ın Konuşması    
01:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Mester’ın Konuşması    

 

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Avrupa borsaları tekrar yükselen jeopolitik riskler üzerine karışık bir görünümü sergiledi. Almanya ve Fransa endeksleri pozitif seyrederken, İngiltere, İtalya ve İspanya endekslerinde kayıplar görüldü.

ABD endeks vadelileri de negatif seyrini sürdürdü. Kayıplarda Nasdaq 0,6% üzerindeki düşüşle öne çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizi tekrar 2% seviyesi üzerine ulaştı. Ons altın 1890 doları aşarak Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve İngiltere’nin iddia ettiği sınıra 7000 kişilik askeri birliğin yollandığı haberini reddetti. Rusya daha önce de birçok kez komşu ülkesini istila edeceği haberlerini yalanlamıştı.

“TCM faizde değişiklik yapmadı”

TCMB politika faizi olarak tanımlanan bir hafta vadeli repo faiz oranını 14%’te sabit bıraktı. Piyasa beklentisine paralel açıklama ardından, enflasyondaki yükselişin ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarına bağlı geliştiği vurgulandı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD verileri takip edilecek”

ABD’de bugün Philadelphia Fed imalat endeksi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. İmalat endeksinin Şubat ayında 23,2 puandan 20 puana gerilemesi bekleniyor. İşsizlik haklarından yararlanma başvurularının ise 219 bin olması bekleniyor.

Bugün TSİ 19:00’da FOMC üyesi Bullard’ın konuşması bekleniyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment