Akın: "Bir deponun maliyeti son 2 ayda 155 lira daha arttı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt ürünlerine son 2 ay içinde tam 20 defa zam geldiğine işaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt ürünlerine son 2 ay içinde tam 20 defa zam geldiğine işaret etti. akın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt ürünlerine son 2 ay içinde tam 20 defa zam geldiğine işaret ederek, “Fiyat artışı yapan fırsatçıların tepesine bineceğini söyleyenler önce aynaya baksın. Akaryakıta ortalama 3 günde bir zam geliyor. Bu insafsızlıktır. Birkaç gün içinde benzin ve motorinin litre fiyatının 10 liraya çıkması ve akaryakıt istasyonlarındaki tabelaların dört haneli olması beklenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de akaryakıt ürünlerine yapılan zamları değerlendirdi. CHP’li Akın özetle şunları dile getirdi:

İKTİDAR HAYALİ BİR DÜŞMAN YARATIYOR

Türk Lirası son iki ayda yanlış ekonomi politikaları nedeniyle olağanüstü değer kaybetmektedir. AK Parti iktidarı da bu durumun faturasını hayali bir düşman yaratarak sorumluluğu üzerinden atma çabasındadır. İktidar sözcüleri; her gün artan hayat pahalılığı nedeniyle tepki gösteren vatandaşlarımıza önce daha az tüketin ve kombiyi kısın gibi önerilerde bulunurken; şimdi de “Canınız cehenneme” diye hakaret etmeye başlamıştır. İktidar artık kendisine yetki veren milletimizden tamamen kopmuştur.

AKARYAKIT ZAMLARI RAFLARA DA YANSIYOR

Döviz kurundaki artış nedeniyle iğneden ipliğe her şeye zam gelirken; yaşanan son döviz krizinin etkileri yine ilk olarak akaryakıt ürünlerine yansıyacaktır. Son iki aya içerisinde akaryakıt ürünlerinde yaşanan artışın faturası akaryakıt istasyonlarının yanı sıra market raflarına da yansımaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Kurdaki yükselişi bahane ederek fahiş fiyat artışları yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz” açıklamasını yaparak fiyat artışlarının sorumluluğunu kendi iktidarı dışında aramaktadır.

ZAMLARLA MİLLETİN TEPESİNE BİNİYORLAR

Yalnızca son iki ayda yapılan akaryakıt zamlar nedeniyle temel gıda ürünleri başta olmak üzere bütün ürünlere yapılan zamların kaynağını araştırmak istiyorsa kendi yanlış politikalarına bakmalıdır. İktidar fiyat artışı yaptıran fırsatçılara göz açtırmayacak ve tepelerine binecekse önce aynaya bakmalıdır. Fiyat artışı yapanların tepesine bineceğini söyleyen iktidar art arda yapılan zamlarla milletin tepesine binmiştir. 24 Eylül’den bu yana – başka bir deyişle yalnızca son iki ay içerisinde akaryakıt ürünlerine pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde tam 20 defa zam gelmiştir.

DÖRT HANELİ TABELALAR HAYATA GEÇECEK

İktidar ortalama her 3 günde bir zam yaptığı akaryakıtta vatandaşın belini bükmüştür. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde akaryakıta yeni zamların yapılması ve benzin ve motorinin litre fiyatının 10 lirayı aşması beklenmektedir. İktidarın yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türk Lirası’nda değer kaybının sürmesi durumunda yeni yılın ilk çeyreğinde akaryakıt istasyonlarının 4 haneli tabela hazırlığı önümüzdeki bir hafta içinde hayata geçecektir.

İKİ AYDA BİR DEPONUN MALİYETİ 155 LİRA ARTTI

LPG otogaza son iki ay içinde tam 8 defa zam yapılırken, litre fiyatı 3 lira 11 kuruş artarak 8 lira 24 kuruşa çıktı. LPG’de son iki ayda yaşanan artış tam yüzde 60,6 oldu. Bir depo LPG’nin maliyeti ise son iki ayda 155 lira 50 kuruş arttı. Motorine son iki ayda 5 defa zam yapılırken, litre fiyatı 2 lira 43 kuruş artarak 9 lira 83 kuruşa çıktı. Motorinde son iki ayda yaşanan artış tam yüzde 32,8 oldu. Bir depo motorinin maliyeti son iki ayda 121 lira 50 kuruş yükseldi. Benzine ise 7 defa zam yapıldı. Benzinin litre fiyatı 2 lira 97 kuruş artarak 9 lira 75 kuruşa çıkmıştır. Benzinde son iki ayda yaşanan artış tam yüzde 44,01 oldu. Bir depo benzinin maliyeti son iki ayda 148 lira 50 kuruş arttı."

Hibya Haber Ajansı

Okunma