Home Dijital Gazete ABD: Fed’in enflasyon göstergesi 40 yılın zirvesine çıktı

ABD: Fed’in enflasyon göstergesi 40 yılın zirvesine çıktı

by hukuknews

Ocak ayında kişisel gelir %0,1’den az artarken, tüketici harcamaları %2,1 arttı. Kişisel gelirdeki artış, öncelikle, kısmen devletin sosyal yardımlarındaki düşüşle dengelenen, çalışanların tazminatlarındaki artışı yansıtıyordu. Kişisel tasarruf oranı (yani, harcanabilir kişisel gelirin yüzdesi olarak kişisel tasarruf), Aralık ayındaki %8,2’ye kıyasla Ocak ayında %6,4 oldu. PCE ile ölçülen enflasyon Ocak ayında yıllık %5,2’ye yükseldi. Bu, %5,1 için medyan ekonomist tahmininin üzerindeydi ve Aralık ayındaki %4.9 okumasında bir hızlanma oldu. Aylık olarak, çekirdek PCE enflasyon oranı, %0,5’lik medyan tahminin üzerinde %0,6 ve Aralık ayı enflasyon oranının da %0,5’lik oranının biraz üzerinde gerçekleşti. Ocak ayında reel harcanabilir gelir %0,5 azaldı ve reel PCE %1,5 arttı; mallar %4,3 ve hizmetler %0,1 arttı. Tasarruf oranı esasen resesyon öncesi seviyelerine geri döndü ve Ocak ayında gelir artışı düştükçe ve harcamalar arttıkça keskin bir düşüş görecek.

 

Diğer verilere göre, dayanıklı tüketim malları siparişleri Ocak ayında bir önceki aya göre %1,6 arttı. Bu, % -0.7’den daha yüksek büyük bir revizyon gören Aralık ayındaki %1,2 aylık kazanç hızına karşı bir hızlanma oldu.  Omicron varyantının ekonomik koşullara ve daha da önemlisi tedarik zinciri ve enflasyon durumuna yönelik aksaklıkları kontrol etmeye devam ediyoruz. Şubat ayında göstergelerin biraz daha olumsuza dönmesi muhtemeldir. Bu, son Fed yorumlarına dayanan beklenen Mart FOMC faiz artırımının pekiştirilmesiyle birlikte geliyor, ancak belirsizlik bir sonraki toplantıda daha agresif bir 50 baz puanlık artış olasılığını ikilemde bırakmaya devam ediyor.

 

Tüketiciler, Covid vakaları ayın başlarında hızla zirve yaptığı için Ocak ayında omikron endişelerini görmezden geldi. Hizmetler, önceki Covid dalgalarından daha az derecede etkilendi. Büyüme profili endişe duyulacak bir noktada değil ve PCE de beklendiği gibi bir yükseliş eğilimi içinde. Reel gelirlerde ise aşınma etkisi devam edecek, çünkü jeopolitik risklerle beraber 100 dolar üzerine doğru giden bir petrol fiyatı var. Büyüme ve enflasyon ikileminde, yavaşlama ve yüksek enflasyon riskleri Merkez bankalarının elini zorlayıcı derecede ve bu aşamada Fed’in Mart ayında 50 baz puan faiz artırmasına ilişkin öngörüler biraz geri çekilmiş durumda. 25 baz puanlık klasik bareme dönmesi ise daha olası görünüyor.

 

Küresel piyasa, jeopolitik riskler ile enflasyon endişelerinin yan rüzgarları arasında sıkışıp kaldı ve bu endişelere artan oranda şahin merkez bankası beklentilerini izliyorduk. Ocak ayı TÜFE sürprizinden bu yana Fed iletişimlerinin FOMC’nin enflasyonun kendiliğinden düşeceği görüşünden vazgeçmediğini göstermesi, komitenin Mart ayında 50 baz puanlık bir artışla faiz artırımı başlatma olasılığını azaltıyor. Ancak enflasyonla ilgili daha fazla kötü haber de yolda. Artan Rusya-Ukrayna gerilimi, petrol fiyatlarını varil başına 100 dolara yaklaştırdı. Rusya aksiyonlarına devam ederse, Mart FOMC toplantısı yaklaşırken enerji fiyatları daha da yükselebilir. Enerji fiyatlarındaki artış Fed’i daha agresif hareket etmeye sevk edecek mi? Temel soru bu, ancak jeopolitik dengeler işin içine ekonominin hızına dair riskleri de sokuyor. Rusya-Ukrayna ihtilafının tırmanması, daha da yüksek enerji fiyatları, daha sıkı finansal koşullar ve olumsuz bir güven şokunun olumsuz bir karışımıyla sonuçlanabilir – bunların tümü Fed’in uygun sıkılaştırma hızına ilişkin düşüncesiyle ilgilidir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment